Лист від 22.05.2018 №1/9-332

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.05.2018 р. N 1/9-332

Департаментам (управлінням) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій
Інститутам післядипломної педагогічної освіти

Шановні колеги!

Відповідно до статті 64 Закону України "Про освіту" (Закон N 2145-VIII) центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки затверджує типові освітні програми.

Міністерством освіти і науки України наказом від 21.03.2018 N 268 "Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1 - 2-х класів закладів загальної середньої освіти" (Перелік N 268) затверджено типові освітні, включаючи навчальні, програми з навчанням мовою відповідного корінного народу або національної меншини для 1 - 2 класів закладів загальної середньої освіти (відповідно до Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою від 21.02.2018 N 87 (Постанова N 87)) та наказом від 20.04.2018 N 407 "Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти I ступеня" (Програма N 407) (відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого від 20.04.2011 N 465). Типові освітні програми містять типові навчальні плани, які включають загальний обсяг навчального навантаження на учнів.

Основною новацією, яка входить в практику діяльності 1-х класів закладів загальної середньої освіти, є структурування змісту початкової освіти на засадах інтегрованого підходу у навчанні. Дидактичний зміст процесу інтеграції полягає у взаємозв'язку змісту, методів і форм роботи. Відповідно інтеграцію навчального матеріалу з різних навчальних предметів здійснюють навколо певного об'єкта чи явища довкілля, або навколо розв'язання проблеми міжпредметного характеру, або для створення творчого продукту тощо.

Про особливості записів у Класному журналі, що пов'язані з впровадженням інтегрованого навчання.

Освітня галузь "Мовно-літературна" реалізується у навчальних предметах "Українська мова", "Іноземна мова" та інтегрованому курсі "Я досліджую світ". Вивчення української мови у 1 класі передбачає часовий розподіл програмового матеріалу між предметом "українська мова" та інтегрованим курсом "Я досліджую світ" (мовно-літературна галузь), відповідно до якого 5 годин на тиждень використовується на вивчення української мови як окремого предмета, 2 години української мови на тиждень включені до інтегрованого курсу "Я досліджую світ" (мовно-літературна галузь). У Класному журналі українська мова фіксується і як окремий навчальний предмет, на який окремо виділяються сторінки "Українська мова", і як частина інтегрованого курсу, на яку також виділяються окремі сторінки "Українська мова" в інтегрованому курсі (мовно-літературна галузь).

Вивчення іноземної мови в закладах загальної середньої освіти здійснюється як окремий предмет.

У навчальних планах закладу загальної середньої освіти пропонуємо розподілити навчальні години таким чином: українська мова - 5 годин, українська мова в інтегрованому курсі - 2 години, інтегрований курс "Я досліджую світ" - 5 годин. При такому розподілі навчальних годин у пояснювальній записці необхідно зазначити особливості організації вивчення предмета українська мова та інтегрованого курсу "Я досліджую світ".

Акцентуємо увагу на тому, що відповідно до Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах (додаток 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 N 128) при вивченні української мови (5 годин на тиждень, що виділені на вивчення української мови як окремого предмета і 2 години на тиждень, що включені до інтегрованого курсу (мовно-літературна галузь), всього 7 годин на тиждень) клас може ділитися на групи за умови відповідної кількості учнів у класі (більше 27). У разі поділу класу на групи при вивченні української мови у Класному журналі на запис уроків української мови як окремого предмета і української мови в інтегрованому курсі відводяться окремі сторінки для кожної групи.

З повагою

 

Міністр

Л. Гриневич